EyeC ProofRunner w drukarni MAL-POL

Lepsza rzeczywistość

Co łączy drogie produkty, szybkie zlecenia, brak wad, mało czasu i piękne efekty? Lepsza rzeczywistość? Tak! I jest ona jak najbardziej realna. Ba! Wręcz namacalna, bo z powodzeniem funkcjonuje w drukarni fleksograficznej MAL-POL. Jak to się dzieje?

Ano, dzięki system inspekcji wizyjnej EyeC ProofRunner, przeznaczonym do kontroli druku na wąskiej wstędze, które firma zainstalowała na maszynach drukujących.  O zwiększonej wydajności, spadku reklamacji i lepszej rzeczywistości rozmawiamy z Maciejem Malesą – współwłaścicielem drukarni fleksograficznej MAL-POL, specjalizującej się w produkcji wysokoprzetworzonych etykiet samoprzylepnych.

 

EyeC ProofRunner w MAL-POL

W zakładzie poligraficznym MAL-POL  z Olesina zainstalowano na maszynach drukujących dwa systemy ProofRunner  firmy EyeC przeznaczone do kontroli jakości druku.

Jak przebiegała kontrola jakości druku w Państwa firmie przed zamontowaniem systemu EyeC ProofRunner?
Druk rolowy w swojej specyfice jest bardzo trudny do kontroli, choćby ze względu na ograniczoną możliwość wglądu wewnątrz rolki. Z tego właśnie powodu główny nacisk kładliśmy na wychwytywanie błędów po procesie druku. Kontrolerzy pracujący na konfekcji mają najlepsze rozeznanie w tym, co zostanie nawinięte na rolę i wysłane do klienta. Dlatego też do tej pory właśnie na tym etapie odbywała się główna kontrola. Mamy również kontrolerów jakości niezwiązanych z produkcją, którzy posługują się konceptem AQL. Taki system był dobry, ale przy mniejszej skali produkcji.

Jakie błędy pojawiały się najczęściej?
Typowe, związane z niestabilnością formy drukowej, tj. uszkodzenie małych punktów rastrowych, nadmierne przyrosty punktów, niedodruki, a także błędy związane z pracą maszyny np. pasowanie kolorów.

Co skłoniło Państwa do zainstalowania systemu EyeC ProofRunner?
Zaczęliśmy pracować z coraz bardziej wymagającymi klientami, którzy sprzedają drogie produkty z najwyższej półki, głównie kosmetyki, parafarmaceutyki i leki. Etykiety na te towary są wysoko przetwarzane – uszlachetniane, zadrukowywane na drogich surowcach. Natomiast warunkiem koniecznym do nawiązania współpracy z firmami branży kosmetycznej i farmaceutycznej jest dostarczenie etykiet bez najmniejszej wady, do czego zobowiązani jesteśmy indywidualnymi umowami. Myślenie, że wszystkie błędy wyłapie człowiek, byłoby bardzo naiwne i trudne do wykonania. W obecnej sytuacji rynkowej równie ważnym czynnikiem utrzymania klienta jest szybkość realizacji zleceń, a bardzo dokładna i szczegółowa kontrola „ludzka” wymaga niestety więcej czasu. Jeżeli praca została wydrukowana z wadą, którą znaleziono po druku, ten czas dodatkowo się wydłuża oraz generuje bardzo duże koszty.

 

EyeC proofrunner540

Aby pomóc drukarniom w prowadzeniu wydajnej kontroli jakości i umożliwić im dostawę pełnowartościowych materiałów, firma EyeC stworzyła kompletną serię systemów do inspekcji druku in-line pod nazwą EyeC ProofRunner. Te kompleksowe rozwiązania nadzorują druk całego nakładu, porównują go z proofem zleceniodawcy i informują operatora w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów. Systemy inspekcyjne zainstalowane bezpośrednio na maszynie drukującej zapobiegają wymieszaniu zleceń, na bieżąco wykrywają defekty, umożliwiają operatorowi natychmiastowe wprowadzenie poprawek, zmniejszają ilość odpadów i pozwalają uniknąć kosztownych dodruków.

Co się zmieniło po zamontowaniu tego systemu?
Zwiększyliśmy wydajność, ponieważ  możemy drukować z dużo większą prędkością. Operator reaguje na bieżąco w sytuacji, kiedy system wideo inspekcji wychwyci różnice pomiędzy wzorcem, a tym, co dzieje się na maszynie. Ponadto zanotowaliśmy spadek reklamacji, co pozytywnie wpłynęło na nasze relacje z klientami.

Czy rynek, a konkretnie klienci potrzebują i korzystają z możliwości jakie oferuje system, a dzięki temu Państwa firma?
Wymagania odnośnie jakości ciągle rosną, a klienci cenią pewny, sprawdzony produkt. Nikt nie chce skupiać się tylko na kontroli dostaw, woli mieć ją zapewnioną i potwierdzoną w rzeczywistości.

Dlaczego wybraliście Państwo właśnie system EyeC?
Wybraliśmy system wideo inspekcji, który jest wygodny w użyciu, przyspiesza prędkość druku, a przy tym jest skuteczny. System EyeC łączy te cechy.

Dziękujemy za rozmowę!

 

EyeC w branży kosmetycznej

Systemy EyeC stanowią szybkie i precyzyjne rozwiązanie do weryfikacji etykiet na każdym etapie produkcji: wykonywania projektu i jego zatwierdzania, druku nakładu oraz sprawdzania dostarczonych materiałów. Systemy te chronią wizerunek marki, pozwalając uniknąć błędów w tekście i defektów w druku, które mogą popsuć wygląd produktu.