Podbijamy Szwajcarię!

Podbijamy Szwajcarię!

Po ponad rocznej, wytężonej pracy zespołu projektowego do bydgoskiego producenta składarko-sklejarek wpłynęło zamówienie ramowe ze szwajcarskiej firmy. Opiewa ono na dostawę i instalację siedmiu urządzeń VERSOR Inspector. Nowatorski projekt realizowany jest w kooperacji z firmą EyeC!

 

Przypomnijmy. VERSOR Inspector to rozwiązanie przeznaczone do inspekcji i sortowania kartoników w maszynach dowolnych producentów. „Po wykonaniu prototypu i testach beta otrzymaliśmy potwierdzenie jakości naszego sprzętu oraz harmonogram dostaw kolejnych urządzeń. Już w czerwcu br. zainstalujemy drugą maszynę” – informuje Tadeusz Figurski, wiceprezes Versora.

Szwajcarska firma RONDO wybrała bydgoskie przedsiębiorstwo spośród kilku oferentów, natomiast praca pierwszej maszyny VERSOR Inspector w trybie 7/24 tylko potwierdziła solidność polskiego rozwiązania. Tym sposobem RONDO stanie się pierwszą firmą w Europie wyposażoną w Total Quality Managment System (TQMS). TQMS zakłada jednolity system kontroli jakości na wszystkich liniach produkcyjnych, niezależnie od wymogów samych klientów. „Jesteśmy przekonani, że nasze rozwiązanie przyczyni się do uzyskania wiodącej pozycji na rynku producentów opakowań farmaceutycznych” – dodaje Tadeusz Figurski. „Wybraliśmy Versor, gdyż Polacy wykazali się największą kreatywnością techniczną i elastycznością biznesową” — mówi Jörg Oswald z firmy RONDO.
Błyskotliwie i sprytnie

Innowacyjność systemu polega na tym, że jest on jednocześnie prosty i błyskotliwy. Zakup składarko- sklejarki jest inwestycją na wiele lat. Jednak większość funkcjonujących na rynku urządzeń nie posiada rozwiązań inspekcyjnych. Tak oto powstał pomysł, aby świetnie działające składarko-sklejarki wyposażyć w  system, jakim jest inspekcja wizyjna inline.

 

Koncepcja, czyli jak to działa?

Celem polskich inżynierów było stworzenie urządzenia nieingerującego w mechanikę i elektronikę składarko-sklejarki, do której ma zostać podłączone. Kolejnym założeniem była prostota obsługi i łatwe serwisowanie. Dodatkowo stworzono bardzo wydajny system prowadzenia i skanowania kartoników przy prędkościach 300 + m/min. Te wszystkie założenia zostały zrealizowane w ciągu ośmiu miesięcy.

Maszyna składa się z podajnika, sekcji wyrównania i inspekcji wizyjnej oraz transferu do maszyny głównej nad podajnikiem składarko sklejarki. Specjaliści z EyeC przygotowali nową koncepcję oprogramowania, pozwalającego na ustawienie dokładności systemu już z poziomu pre-pressu. Zastosowano w tym przypadku kolorowe kamery liniowe 4k, zapewniające najwyższy poziom jakości inspekcji i obrazu, z możliwością pełnej indywidualizacji względem potrzeb i oczekiwań. System w czasie rzeczywistym skanuje cały nakład, porównując wszystkie kartoniki do uprzednio sklasyfikowanego kartonika wzorcowego. Oprogramowanie potrafi wykryć różnice w postaci przedruku, niedodruku, zarysowań, zalań, efektu owada, zmiany kolorów oraz pozwala na dekodowanie kodów 1d i 2d. Dodatkowo system świetnie sobie radzi z powierzchniami metalizowanymi i uszlachetnieniami. „Nasz pomysł polega na maksymalnym uproszczeniu używania systemu przez operatora. W końcu zależy nam na automatyzacji procesu inspekcji. Jednym ze sposobów jest wprowadzenie do projektu kartonika informacji o ustawieniu czułosci systemu dla danej pracy. W ten sposów operator ładuje wzrocowy plik pdf, który zawiera już informacje o inspekcji” – wyjaśnia Marcin Weksler, szef EyeC Polska. „Jest to ogromna oszczędność czasu dla operatora, jak również bardo wysoki poziom bezpieczeństwa”.

 

Na zdjęciu: Versor i EyeC – Inspector